Nowoczesne złącza obrotowe do współczesnych maszyn drukarskich
Złącza obrotowe są ukryte przed wzrokiem, ale bez nich działanie współczesnych maszyn drukarskich byłoby nie możliwe.
Czy to jest offsetowa maszyna arkuszowa, zwojowa maszyna offsetowa, czy też maszyna do druku wklęsłego, złącza obrotowe są łącznikiem obrotowych wałków z przewodami i rurami doprowadzającymi medium do układu grzania lub chłodzenia przy termostatowaniu wałków rozprowadzających farbę, do zespołów farbowych lub do układów nawilżających.
Eksperci rozpoznają złącza bez trudu po ich mosiężnej obudowie, gdy tylko otwarte zostaną osłony zespołów drukujących.
W szybkobieżnych maszynach drukujących termostatowanie oraz utrzymanie stałej temperatury jest na ogół podstawowym warunkiem zachowania stałej jakości wydruku. Jest to także klucz do redukcji strat ponoszonych w czasie rozruchu i druku.
Co sprawia, że „złącze obrotowe” jest tak ważnym elementem maszyny drukarskiej?
Złącze przesyła termostatowane medium do obracającego się wału, zatem zaawansowanie technologiczne i poziom techniczny złącza ma duży wpływ na ogólną wydajność maszyny:
- Po pierwsze, w postaci zoptymalizowania kanałów przepływu i zmniejszania turbulencji, co jest jednoznaczne z ujednoliceniem profilu temperatury, wzrostem jakości i redukcją odpadów.
- Po drugie, w warunkach koniecznego zużycia energii, współczesne modele złączy obrotowych generują małe spadki ciśnienia oraz charakteryzują się małymi współczynnikami tarcia, co pozwala na zastosowanie pomp i silników o mniejszej wydajności. Oprócz redukcji kosztów, zmniejszenie zużycia energii oznacza także mniejszą emisję CO2, co obecnie jest ważnych aspektem.
Nie można też pomijać kolejnego aspektu: trwałości użytkowej złącza obrotowego.
To podkreśla różnicę pomiędzy produktami markowymi a produktami tanimi, szybko oddzielając “ziarno od plew”.
Nie podlega dyskusji fakt, że każde złącze obrotowe posiadające „odciążone uszczelnienie mechaniczne” jest elementem zużywającym się. Pomimo, że pierścienie ślizgowe są smarowane to z upływem czasu podlegają one zużyciu.
Nie trudno zauważyć wynikające z tego czynniki generowania kosztów: jak często (lub rzadko) należy wymienić złącze obrotowe? Czy złącze obrotowe może być wymienione w ramach planowego przeglądu, czy też musi nastąpić nieplanowana awaria, aby przeprowadzić taką wymianę?
Polityka jakości, jaką kierują się producenci produktów markowych takich jak DEUBLIN zakłada, że operator powinien dokonywać wymian jak najrzadziej, innymi słowy czas użytkowania powinien być jak najdłuższy.
Wymaga to od producenta ciągłych badań materiałowych, tak aby uszczelnienie mechaniczne było wykonane z możliwie najbardziej trwałych materiałów. Również podczas procesu produkcyjnego należy uzyskać możliwie najwyższą jakość powierzchni uszczelnienia mechanicznego, gdyż czynnik także ma bezpośredni wpływ na trwałość użytkową.
Tanie modele złączy obrotowych zazwyczaj nie posiadają powyższych cech. Ani kombinacja użytych materiałów ani jakość powierzchni uszczelnienia nie gwarantują użytkownikowi długoterminowej eksploatacji bez konserwacji i przeglądów.
Myśląc w kategoriach ograniczenia kosztów użytkowania oraz przestojów maszyny, szybko zauważamy, że “tanie złącze obrotowe” jest drogie w eksploatacji.
W dłuższej perspektywie, stosowanie produktów zaawansowanych technologicznie opłaca się!